O nás
Něco z naší historie
Naše škola vznikla postupným spojením spojováním táborských učňovských a odborných škol a do současné organizační podoby byla uvedena 1. ledna 2006. Připravuje žáky pro budoucí povolání v mnoha oborech, jejichž odborná příprava má v táborském učňovském školství své kořeny již v 19.století. Počátkem 20.století existovala pokračovací škola, její název se roku 1910 změnil na „Živnostenská škola pokračovací“. V roce 1912 bylo zřízeno odborné oddělení pro kovodělníky, takže název školy se opět změnil, zněl „Všeobecná trojtřídní a obecná škola živnostenská pokračovací pro učně živností k obrábění kovů“.
V roce 1932 sestávalo pokračovací školství v Táboře celkem ze 13 škol. Všechny tyto školy byly sjednoceny pod jednou správou. Po 2. světové válce učňovská škola získala objekt školy, který byl za okupace obsazen a započalo se s výstavbou nových dílen, které byly v roce 1946 předány do užívání. Vyučování učňovské mládeže probíhalo za velmi obtížných podmínek na mnoha místech Tábora.
Areál středních škol
SOU obchodní
SOU potravinářské
Integrovaná střední škola služeb a řemesel
Střední škola obchodu, služeb a řemesel a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
Od 1. ledna 2006 rozhodnutím Rady Jihočeského kraje vznikla nová škola s názvem Střední škola obchodu, služeb a řemesel a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, Bydlinského 2474, která spojila Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště řemesel a služeb se Střední odbornou školu obchodní a Středním odborným učilištěm obchodním a se Střediskem praktického vyučování společného stravování na Žižkově náměstí. V této organizační podobě funguje dodnes.
V průběhu uplynulých 15 let se podobně jako většině středních odborných škol v ČR ani naše škola nevyhnula dramatickému snížení počtu žáků, který byl způsobený hlavně dlouhodobým poklesem populačního vývoje, ale také ztrátou zájmu rodičovské veřejnosti o tříleté učební obory. V praxi tato situace přinášela negativní dopady na personální obsazení, dále vznikla nutnost produktivnějšího využívání budov školy, tedy postupné opuštění bývalých prostor obchodnických oborů v ulici Na Bydžově i samostatné budovy Jazykové školy v Bydlinského ulici a jejich soustředění do uvolněných tříd přímo v Areálu. Bohužel došlo i k zániku výuky některých dříve významných oborů, jako byl např. obor prodavač, krejčí, pekař nebo zámečník.
V posledních letech se podařilo pokles počtu žáků zastavit a stabilizovat jak škálu nabízených oborů, tak i personální obsazení pro jejich kvalitní výuku. Škola dnes nabízí 2 typy 3letých oborů s výučním listem, tedy obory technické (automechanik, autoelektrikář, instalatér) a obory gastronomické (kuchař – číšník, cukrář). Po několika letech se znovu podařilo obnovit výuku tradičního oboru řezník, který vyučujeme jako jediná škola v Jihočeském kraji. Absolventi těchto oborů mají možnost pokračovat v nástavbových oborech podnikání nebo společné stravování, a získat tak k výučnímu listu i maturitu. Dále škola vyučuje čtyři 4leté maturitní obory s různým zaměřením: veřejnosprávní činnost, hotelnictví, informační služby – knihovnictví, ekonomika podnikání.
Škola dnes
Jsme moderní střední škola pro všechny. Nabízíme celou škálu zajímavých oborů s dobrým uplatněním a garantujeme kvalitní praxi i teoretický základ.
Spoléháme na řadu skvělých partnerů z firemního i univerzitního prostředí a můžeme se pochlubit úspěšnými absolventy, kteří na studia u nás vzpomínají pozitivně a s láskou.