27.05.2018: Knihovníci na Slovensku

Ve dnech 27. 5. až  9.6. 2018  se dvanáct studentů ze třídy IS2 a IS3 vydalo v rámci projektu Erasmus+ na praxi do Bratislavy, hlavního města Slovenska. Šest z nás se seznámilo s chodem Městské knihovny, druhá polovina skupiny vyrazila pracovat do Univerzitní knihovny.

Cílem bylo poznat, jak fungují knihovny na Slovensku, v čem se liší od našich a v čem  jsou si podobné. Studenti třetího ročníku zde aplikovali  své  zkušenosti z průběžné praxe v městských knihovnách v Táboře, Sezimově Ústí, Písku a Pelhřimově.  Pro studenty 2. ročníku  byla  práce v knihovnách premiérou, zvládli  ji však na jedničku. Než jsme se doopravdy zapojili do chodu knihovny, obě pracoviště jsme si prohlédli. Zaujalo nás například, že zde začínají s obalováním knih, ještě větším překvapením ale bylo, kolik knížek tu mají v češtině.  Třešničkou na dortu byla návštěva restaurátorské dílny, která spadá pod Univerzitní knihovnu. Nic takového zatím nikdo z nás neviděl. Této návštěvě se mohl rovnat snad jen kabinet starých tisků a rukopisů, kde jsme měli prastaré knihy na dosah ruky. Kromě jiného jsme si při této výjimečné praxi sami mohli ověřit, jestli je pravda, co se říká – že mladší generace přestává slovenštině rozumět. Možná to je pravda, ale rozhodně ne u nás.

Přestože jsme práci věnovali úplné maximum, odpoledne nám ještě zbývaly síly objevovat krásy naší sousední země. Na Bratislavském hradě jsme navštívili dechberoucí výstavu k příležitosti 100 let od vzniku Československa. Ta se letos přesune do Prahy a některým se zalíbila natolik, že se na ni chtějí vypravit ještě jednou. Výjimečná je také zdejší barokní zahrada. Navštívili jsme Přírodovědné muzeum, neméně zajímavé bylo Muzeum hodin a Galerie hlavního města Bratislavy. Seznámili jsme se s barokním a gotickým uměním. V horkém pátečním odpoledni jsme si vyšli k televizní věži Kamzík, ale stálo to za to – odměnou nám ve výšce 633 metrů nad mořem byla výborná káva a výhled na celou Bratislavu. Ani o víkendu jsme nezůstali sedět na hotelu. Nasedli jsme na městskou hromadnou dopravu a podívali jsme se do zdejší ZOO. Ne všechna zvířata se chtěla ukázat, ale mohli jsme obdivovat například majestátního bílého lva, s nímž se někteří i vyfotili. Nedělní dopoledne patřilo plavbě lodí k blízkému hradu Děvín.  Neméně významnou kulturní akcí bylo operní a baletní vystoupení Španělská hodinka, které jsme zhlédli ve staré budově Národního divadla. Také návštěva filmového představení se nám líbila. Most SNP s denní a noční nezapomenutelnou vyhlídkou na Bratislavu jsme si nechali na rozloučenou.

Uteklo to jako voda a teď nás zase čeká návrat do školy. Nikdo z nás ale na zkušenosti, které nám tato dvoutýdenní praxe dala, nezapomene.

            Veronika Koblihová, Zuzana Hrdinová, Lenka Jelínková, Denisa Šourková- studentky ze třídy IS3